Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Na Vysočině přibylo 648 nových bytů. Nejvíc na Pelhřimovsku

Na Vysočině přibylo 648 nových bytů. Nejvíc na Pelhřimovsku

Na Vysočině přibylo v letošním prvním pololetí 648 nových bytů, proti stejnému období před rokem jejich počet stoupl o osm procent. Nejvíc bytů dokončili stavbaři na Pelhřimovsku.

Ilustrační foto
1. října 2020 - 11:00

Podle údajů jihlavské správy Českého statistického úřadu bylo ale na Vysočině od letošního ledna do konce června rozestavěno o 12 procent méně bytů než vloni.

Na Vysočině začali stavbaři v prvním letošním pololetí pracovat na budovách s 861 byty. Bytová výstavba nejvíc zpomalila na Jihlavsku, kde se počet nově zahájených staveb bytů letos snížil o 58,5 procenta na 112 bytových jednotek. Méně bytů než ve stejné době vloni bylo od letošního ledna do konce června rozestavěno také na Pelhřimovsku (o třetinu) a na Havlíčkobrodsku (o 23 procent).

Počet dokončených bytů se z pěti okresů Vysočiny od ledna do konce června tohoto roku zvýšil na Pelhřimovsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Obyvatelé Pelhřimovska získali 154 nových bytů, nejvíc mezi okresy kraje. Méně než 100 bytů dokončili stavbaři jen na Třebíčsku, kde přibylo 97 bytových jednotek.

Téměř dvě třetiny nových bytů v kraji vznikly díky výstavbě rodinných domů. Bytové domy dokončené v letošním prvním pololetí nabízejí 135 bytů. Další bytové jednotky byly vytvořené úpravami jiných budov.

Nové bydlení v Jihlavě – Horním Kosově najde až 100 rodin

V Česku klesl v letošním prvním pololetí počet dokončených bytů meziročně o sedm procent na 15.277. Víc nových bytů než vloni získaly kromě Vysočiny jen tři kraje. Nejvyšší procentuální růst vykázal Zlínský kraj, kde počet dokončených bytů proti loňskému prvnímu pololetí stoupl o 12 procent.

U zahájených bytů zaznamenali statistici v ČR od letošního ledna do konce června meziroční pokles o 2,4 procenta na 18.642 bytových jednotek.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)