Svátek má: Hugo

Regiony

Velikost textu:

Obavy o rybník. Peticí bojují za zachování Pařezáku

Obavy o rybník. Peticí bojují za zachování Pařezáku

Velký pařezitý rybník u Řásné na Telčsku čeká vypuštění a oprava. Podle Agentury ochrana přírody a krajiny (AOPK) mu prosakuje hráz.

Velký Pařezitý rybník
20. srpna 2018 - 11:00

Jenže lidé se bojí, že rekonstrukcí přijde vodní nádrž o svou jedinečnost. Proto se rozhodli bojovat za zachování Pařezáku peticí. „Nesouhlasím s tak drastickým zásahem do přírody,“ vyjadřuje svůj názor jeden z petentů.

Petici podepsalo téměř 300 lidí, mezi nimi také starosta Řásné Miroslav Tomíšek. „Podepsali ji i všichni zastupitelé obce,“ říká. „Nejsem odborník, ale možná by to šlo opravit šetrněji, co se přírody týče,“ myslí si Tomíšek.

Nelíbí se mu, že AOPK chce v rámci opravných prací na rybníku pokácet staré buky, které kolem něj rostou. „Rybník by ztratil svou tvář,“ dodává.

Buky ale rekonstrukci ustoupit musí, ostatní krásy přírody se podle mluvčí Karolíny Šůlové bude AOPK snažit zachovat. Oprava má být, podle plánů agentury, dokončena v září příštího roku.


Starosta Řásné upozorňuje na sucho. Nemyslí si, že by sedmnáctihektarový rybník stihl přes příští zimu natéct. „Pařezák má poměrně malé povodí, z lesa do něj stékají jen asi tři malé potůčky,“ vysvětluje Tomíšek. „Rybník se začne napouštět po dokončení prací,“ sdělila mluvčí AOPK neurčitě.

Velký pařezitý rybník u Řásné slouží jako rekreační místo, ale i jako záložní zdroj pitné vody pro Telč. Rybník vybudovaný v 16. století je součástí stejnojmenné přírodní rezervace, jež obsahuje rašeliniště a mokřady.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)