Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Referendum ke spalovně a odpadům chce 4575 Jihlavanů

Referendum ke spalovně a odpadům chce 4575 Jihlavanů

Dosud 4 575 občanů Jihlavy podpořilo návrh na vypsání místního referenda ke spalovně a nakládání s odpady. Půjde o historicky první veřejné referendum v Jihlavě, ve kterém by se občané města měly vyjádřit ke třem otázkám.

Spalovna odpadů
22.červenec 2014 - 07:31

Konání referenda navrhuje přípravný výbor v zájmu co nejvyšší účasti a úspory nákladů ve společném termínu s volbami do zastupitelstev obcí 10. a 11. října 2014. Sběr podpisů byl zahájen 6. listopadu 2013 a v pondělí 21. července byl návrh i s podpisovými archy předán primátorovi Jihlavy, Jaroslavu Vymazalovi. Novinkyvysocina.cz o tom informovali Vít Prchal z přípravného výboru referenda a Jiří Pykal ze společnosti Společně pro Jihlavu.

„Podle zákona o místním referendu by postačoval počet podpisů, odpovídající 10 % oprávněných voličů. V posledních dnech nám však lidé začali spontánně předávat další vyplněné archy a nutné minimum jsme už překročili téměř o 500 podpisů. Do doby, než vedení města referendum vyhlásí, však budeme stále vyplněné podpisové listiny přijímat,“ říká zmocněnec přípravného výboru Vít Prchal.

„Věřím, že referendum bude vyhlášeno a stane se precedentem pro naplňování přímé demokracie, tedy účasti obyvatel na rozhodování o zásadních otázkách života ve městě. Odpadové hospodářství a zejména spalovna si referendum určitě zaslouží,“ dodává Jiří Pykal, jeden z členů Společně pro Vysočinu, který se zapojoval do sběru podpisů.

Podpisová listina byla předána na podatelně magistrátu a zároveň symbolicky do rukou primátora Jihlavy. Magistrát nyní přezkoumá podpisy. Pokud bude návrh bezvadný a nebude vyškrtnuto více než cca 400 podpisů, zastupitelstvo musí referendum letos vyhlásit i kdyby kvůli tomu mělo svolat mimořádnou schůzi zastupitelstva. V opačném případě má přípravný výbor ze zákona právo doplnit v daném čase chybějící podpisy či náležitosti v návrhu.

K prvnímu jihlavskému referendu schází jen 500 podpisů

„Samotné vypsání referenda není protestem proti spalovně, jde naopak o nabídku lidem, aby svobodně vyjádřili svůj názor. Referendum dá tedy odpadovému hospodářství v Jihlavě jasný směr bez nebezpečného přešlapování na místě či vyčkávání, které by mohlo do budoucna znamenat zvýšení nákladů na likvidaci odpadu“, uzavírá Matěj Man, odborník na odpadové hospodářství a předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

(iza, foto: arch.)