Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Obyčejné roušky proti nákaze nepomohou, přesto mizí z lékáren

Obyčejné roušky proti nákaze nepomohou, přesto mizí z lékáren

Rostoucí počet nakažených, uzavřená milionová města, znepokojení lidé a ve vzduchu kromě řádícího koronaviru spousta nezodpovězených otázek.

Ilustrační foto
3. února 2020 - 11:00

Nejistota kolem skutečného rozsahu nemoci si vybírá svou daň v podobě šíření konspiračních teorií. První nakažené hlásí sousední Německo, podezření na onemocnění Rakousko a Slovensko. První indicie se objevují i v České republice. Jak na to reaguje veřejnost? Roušky se stávají strategickým zbožím. Lidé berou lékárny útokem. Napříč Vysočinou jsou takřka vyprodané.

Lékárny: Roušky nemáme
„Máte pravdu, roušky máme vyprodané,“ říká Olga Kourková z jihlavské lékárny Zvěrokruh. „Ano, je pravda, že kvůli enormnímu zájmu v posledních dnech jsou veškeré roušky a dezinfekční gely vyprodány,“ potvrzuje Šárka Kružíková z další jihlavské lékárny FARMAKO.

„Je to pravda, ústenky nemáme a nemají je na skladech ani naši dodavatelé,“ informuje Lékárna Krystal ze stejného města. „Obecně to pravda je. Naší lékárně se ovšem roušky sehnat povedlo, měly by nám přijít koncem týdne,“ konstatuje Jana Malá z třebíčské Lékárny U Černíků.

„Pravda to je, nejsme roušky schopni objednat, nicméně si myslím, že výpadek bude dočasný, jakmile poplašné zprávy ohledně koronaviru trochu zevšední,“ přemítá M. Císařová z třebíčské Lékárny Na Hájku.

„Ano, roušky v lékárnách nejsou k sehnání. Naši dodavatelé je momentálně nenabízí nebo s nejistým termínem dodání,“ netají se ani Miroslav Orálek z Lékárny Vltavínská Třebíč.

„Roušky jsou vyprodané,“ informuje Marek Smetana z havlíčkobrodské Lékárny U Aleje. Stejně problém vidí Vilém Frendl ze žďárské Lékárny u Asklepia s optimistickým dovětkem.

„Nám se podařilo sehnat ještě dva tisíce ochranných roušek, které by měly dorazit v nejbližších dnech. Dále jsou vyprodány desinfekční roztoky, gely a podobné prostředky,“ vyjmenovává. „V současnou chvíli naše lékárna nemá k dispozici žádné ústenky,“ poukazuje Radka Vachová z lékárny Nemocnice Pelhřimov.
 
Rouška proti virům? Jen s nanovlákny
„Běžné papírové roušky chrání víc okolí před člověkem s rouškou, který by mohl být infekční než daného člověka s rouškou před nakaženými kolem něj,“ říká přední český epidemiolog Rastislav Maďar. Lidé si přesto roušky kupují, aby chránili sebe, a ne okolí před sebou. Jak Maďar doplňuje, vhodné k doporučení jsou např. antivirové respirátory s nanovlákny, které deklarují účinnost 99,9 % i na infekční patogeny včetně virů.


„Běžná papírová rouška navíc za pár desítek minut dýcháním navlhne, čímž se zvyšuje její průchodnost pro patogeny. Musela by se tedy pravidelně vyměňovat. Jistá ochrana to je, lepší než nemít žádnou, ale existují spolehlivější formy ochrany dýchacích cest,“ dodává epidemiolog.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)