Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Hromadné postižení osob nemocnice na Vysočině zatím nevyhlásí

Hromadné postižení osob nemocnice na Vysočině zatím nevyhlásí

Žádná z pěti krajských nemocnic na Vysočině zatím nevyhlásí stav hromadného postižení osob, i když jejich kapacity jsou zaplněné až z 80 procent.

Ilustrační foto
8. března 2021 - 11:00

Kraj prozatím nepočítá ani s pracovní povinností ambulantních lékařů, bude ale zjišťovat jejich zájem o pomoci s péčí o pacienty s covidem-19 v nemocnicích. Informaci po včerejším jednání krajského krizového štábu řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

"Shodli jsme se zatím na tom, že v tuto chvíli jsme schopni i bez vyhlášení stavu hromadného postižení osob pracovat," řekl Novotný. Vyhlášení uvedeného stavu je podle něho hlavně deklarováným vyjádřením situace, že už nemocnice musí omezovat i akutní nebo ambulantní péči.

Ředitelé nemocnic nyní budou podle Novotného zpracovávat své požadavky na lékaře z ambulancí, kteří by jim mohli pomáhat. Kraj oslovil i Českou lékařskou komoru, aby zjistila, kteří ambulantní lékaři by do nemocnic mohli nastoupit. "Zatím pojedeme bez pracovní povinnosti. Nevylučujeme, že to někdy nenastane, ale v tuto chvíli jsme se rozhodli, že pracovní povinnost nařízená nebude," řekl Novotný. Nařízení pracovní povinnosti je pravomocí hejtmana.


Krajské nemocnice mají k dispozici 386 standardních lůžek pro pacienty s covidem-19, obsazených je asi 260. Z 82 procent jsou obsazená lůžka jednotek intenzivní péče, zbývá jich deset volných. "Plná je nemocnice Jihlava, téměř plná nemocnice Havlíčkův Brod a Třebíč," řekl Novotný. Umělé plicní ventilace jsou obsazené ze 75 procent, volných je 14.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)