Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

Město Jihlava po rozhodnutí NSS referendum nepřipravuje

Město Jihlava po rozhodnutí NSS referendum nepřipravuje

Město Jihlava vítá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterým se de facto ruší konání referenda o spalovně odpadů, které mělo proběhnout 13. prosince. Město z vlastního rozpočtu nebude muset vydat odhadem více než 1,5 milionu korun.

Rozsudek Nejvyššího sparávního soudu
13.říjen 2014 - 08:00

Novinkyvysocina.cz o tom informoval mluvčí Jihlavy Radek Tulis. „Pokud bychom mohli ušetřenou částku, tedy 1,5 až 2 miliony korun, investovat do oblasti nakládání s odpady, Jihlava by se zásadně pohnula vpřed například v plánovaném zavedení třídění bioodpadu v celém městě,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Nejvyšší správní soud zjistil pochybení Krajského soudu v Brně, který se věcně zabýval návrhem na určení, že návrh na konání místního referenda nemá nedostatky, podaný přípravným výborem pro účely místního referenda v Jihlavě, místo toho, aby návrh odmítl pro jeho opožděné podání.

„Rozhodnutí krajského soudu o vyhlášení referenda v Jihlavě je zatím platné. Vzhledem k aktuálnímu rozsudku lze očekávat, že Nejvyšší správní soud zruší i toto rozhodnutí. Podle našeho názoru o návrhu přípravného výboru už není nadále možné referendum konat,“ uvedl vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Radnice se aktuálně musí postavit např. k nově přijatému zákonu o odpadech, který říká, že od roku 2024 nebude možné skládkovat neupravený komunální odpad. „Kapacita městské skládky v Henčově vystačí asi do roku 2018. V dohledné době by se Jihlava měla rozhodnout, kterým směrem se v oblasti využití a likvidace odpadů vydat,“ dodala Katarína Ruschková.

Jihlava hodlá pokračovat v úspěšně započatých krocích vedoucích k omezení vzniku odpadu, podpoře jeho třídění a recyklace. Už pět tisíc Jihlaváků se zapojilo do letos otevřeného motivačního programu, účastníci snížením frekvence vývozu popelnice nebo přinášením odpadů do sběrných dvorů dosáhnou slevy na poplatku za odpad.

Radnice také zahájila projekt svozu bioodpadu ve dvou částech města, příští rok se svoz bioodpadu rozšíří do sídliště Slunce. Jihlava v budoucnu hodlá vybavit kontejnery na tříděný odpad všechny domy s šesti a více byty. V loňském roce byl v Jihlavě otevřen třetí sběrný dvůr.

Referendum v Jihlavě vyhlásil soud, ale až na prosinec

V průměru každý obyvatel Jihlavy včetně novorozenců vyprodukoval v loňském roce 282 kg komunálního odpadu, z toho se podařilo vytřídit 82 kg, tedy 29 procent. V průměru tak po každém obyvateli Jihlavy zbude 200 kg odpadu, který končí bez užitku na skládce. Cílem města Jihlavy je dosáhnout navýšení procenta vytříděného odpadu na 50 procent.

(iza, Repro: Novinkyvysocina.cz)