Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Funguje to! Třebíč a Žďár mají nové zakarpatské partnery

Funguje to! Třebíč a Žďár mají nové zakarpatské partnery

Letos si Kraj Vysočina připomíná deset let úspěšné zahraniční spolupráce se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny. Právě v těchto dnech vrcholí v regionu oslavy společného partnerství.

Hejtman Jiří Běhounek (vpravo) se svými zahraničními hosty
28. října 2017 - 11:01

Jinými slovy se připomínají společné úspěchy a oslavy výročí jsou ideální příležitostí pro uzavření nových partnerství na úrovni měst. Den stará je partnerská smlouva mezi městy Třebíč a ukrajinským Rachivem, kdy partnerství podepsalo město Žďár nad Sázavou s městem Chust.

„Kraj Vysočina stál jen na začátku nových partnerství, jak budou naplněna konkrétními činy, záleží na jejich samosprávách. Vidím velké odhodlání si navzájem pomoci, a o tom je partnerství mezi regiony i městy,“ říká pro Novinkyvysocina.cz hejtman Jiří Běhounek.
 
Zatímco se západními partnery si Kraj Vysočina vyměňuje zkušenosti a příklady dobré praxe, východním směrem pomáhá, a to dlouhodobě i finančně.

Desítky opravených základních a mateřských škol, modernizované ambulance s novým vybavením na ukrajinském venkově, výměny zkušeností mezi pracovníky v sociálních službách.


Spolupráce pokračuje i mezi hasiči nebo i v podobě řady stáží studentů našich i ukrajinských škol. Což je jen částečný výčet z více než 150 projektů, které z této meziregionální spolupráce vzešly a na které Kraj Vysočina od roku 2008 uvolnil více než 50 miliónů korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)