Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce mostů na Vysočině jsou v plném proudu

Rekonstrukce mostů na Vysočině jsou v plném proudu

Krajská správa a údržby silnic v roce 2021 zrekonstruuje nebo opraví 16 mostů v celkovém nákladu cca 120 milionů Kč.

Ilustrační foto
29. července 2021 - 11:00

Významně pomůže i navýšení dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o dalších 67 mil. Kč, která je určena právě na opravy a rekonstrukce mostů. Navýšení bylo oficiálně oznámeno až v průběhu měsíce června, proto jsou některé akce zahajovány až v červenci a dopravní omezení budou u nich probíhat až do konce stavební sezóny.

Díky zřizovateli, SFDI a zajištěnému financování se dlouhodobě daří zlepšovat stav mostů na silnicích II. a III. tříd na Vysočině. Mosty se pravidelně kontrolují v rámci běžných a hlavních prohlídek a mimo jiné se zatřiďují do stavebního stavu. Od I do VII (I výborný stav – VII havarijní stav).

„V roce 2012 bylo ve stavu I a II celkem 150 mostů. Na konci roku 2020 byl počet těchto mostů, tedy v dobrém stavu už 265. Na druhém konci klasifikace jsme měli v roce 2012 ve stavu VI a VII asi 40 mostů, na konci roku 2020 se tento počet snížil na 22,“ doplnila pozitivní informaci vedoucí oddělení investiční výstavby Monika Vavřínková.

Předmětem dalších rekonstrukcí a rozsáhlých oprav jsou zejména mosty ve stavu V až VII. „Věříme, že i v roce 2021 se mnoho dalších mostů podaří opravit a zlepšit celkový stav. Po skončení loňské stavební sezóny jsme měli stav mostů v průměru na čísle 3,25, každý rok se index snižuje o desetinu procenta,“ dodal ředitel Radovan Necid a považuje to za vynikající trend.


„Nedílnou součástí naší činnosti je i stavební údržba mostů, kterou každoročně provádíme na dalších 30 mostech. Probíhá rovněž intenzivní příprava staveb na další roky. Aktuálně se připravuje oprava či rekonstrukce dalších cca 100 mostů. Všem, kterým tyto opravy komplikují cesty po našem kraji, se částečně omlouváme a žádáme o pochopení při dopravních omezeních, ale ty mosty opravit zkrátka musíme,“ podotknul technicko-správní náměstek Tomáš Mátl.  


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)