Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

Vysočina oslaví 100 let republiky rekordním sázením lip

Vysočina oslaví 100 let republiky rekordním sázením lip

Chystá se nový rekord oslavující výročí 100 let republiky. Bude čistě vysočinský a má ambici zanechat o sobě poselství dalším generacím.

Ilustrační foto
14. září 2018 - 11:00

„Lidé po celé Vysočině se mohou od 19. do 28. října 2018 připojit k oslavám 100 let od založení ČSR sázením našich národních stromů. V rámci regionu se pokusíme vysázet nejvíc lip v jednom kraji v průběhu 10 dnů a zapsat akci do České knihy rekordů,“ říká pro Novinkyvysocina.cz Jakub Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den.
 

Akce je určená pro všechny lidi, kteří na území Kraje Vysočina  mohou zasadit lípy i v rámci svých akcí obce, školy, hasiči, spolky, ale i rodiny nebo jednotlivci, připojit se může opravdu každý. Stačí se jen zdarma registrovat na webových stránkách www.lipyvysociny.cz a poté v daném období vysadit lípu.

Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka chce kraj podporou výsadby nových národních stromů přispět k oslavám významného jubilea našeho státu a také vyjádřit sepětí s předky a ztotožnění s ideály, na nichž byla Československá republika založena.


Lípy vysazovali už naši předkové a dnes tyto stromy zdobí naši krajinu či přispívají k pěknému vzhledu našich měst a obcí. O totéž se letos pokusí i lidé na Vysočině.

Hromadným sázením lip v alejích, u lesů, v zahradách, ale i na veřejných prostranstvích, v parcích se také může Kraj Vysočina oficiálně zapsat do České knihy rekordů jako region, v němž se v průběhu deseti dnů vysadilo nejvíc národních stromů.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)