Svátek má: Marek

Regiony

Velikost textu:

Zdechovský (KDU-ČSL) chce změnit "Sudety" v okolí Želivky

Zdechovský (KDU-ČSL) chce změnit "Sudety" v okolí Želivky

V pondělí 21. července navštívil nově zvolený europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) svou rodnou vesnici Kožlí a také Ledeč nad Sázavou. Se starostou Kožlí Václavem Husákem a starostou Ledče nad Sázavou Petrem Vaňkem řešili revitalizaci krajiny.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
23.červenec 2014 - 19:00

„Voda pro Prahu vytvořila z kdysi nejnavštěvovanějšího koutu Vysočiny území bez života. Lidé ztratili přirozenou vazbu a kvůli přehnaným opatřením v okolí Želivky je krajina jak v pohraničí,“ popisuje europoslanec Zdechovský po jednání se starosty.  Želivka uměle rozdělila nejen krajinu na dvě části, ale přetrhala dlouholeté rodinné vazby.

„Například lidé v Kožlí bydlí na jedné straně přehrady a na druhé mají pole a lesy,“ komentoval aktuální situaci starosta obce Kožlí Václav Husák. Situaci jim komplikuje neexistující most přes Želivku, takže musí do svého lesa jezdit přes dvacet kilometrů.

Region skrývá obrovský potenciál cestovního ruchu, ale kvůli přehnaným opatřením, které na Želivce a v jejím okolí panují, mají místní velmi omezené možnosti. Kožlí je přirozeným prameništěm potoků, které se pak vlévají do Želivky.

„Chceme vybudovat rybníky a zaměřit se na ekoturistiku. To vše přinese nová pracovní místa a krajině to rozhodně neuškodí,“ říká starosta Kožlí Václav Husák a dodává, že s europoslancem Zdechovským řešili konkrétní postupy, jak do krajiny znovu vrátit život a přivést investory. Pro nové cyklostezky by se například daly využít staré silnice a cesty.

Na Žďársku chce do Senátu za KDU-ČSL František Bradáč

I na radnici v Ledči přivítal starosta města Ledeč nad Sázavou Petr Vaněk s tím, že by město přivítalo spolupráci v oblasti vzdělávání. „Domluvili jsme se například na debatách pro studenty a možnostech pro studenty zdejších středních škol se podívat do Bruselu a Štrasburku,“ přiblížil europoslanec Tomáš Zdechovský.

(iza, foto: Parlamentní listy)