Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina letos patří Martině Sáblíkové

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina letos patří Martině Sáblíkové

Jedenáct oceněných osobností převzalo 8. listopadu 2018 v Horáckém divadle Jihlava z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění Kraje Vysočina.

Martina Sáblíková
12. listopadu 2018 - 11:00
 
„Od roku 2008 do dnešního dne zastupitelé Kraje Vysočina ocenili 101 našich spoluobčanů za mimořádné pracovní, umělecké, sportovní i společenské úspěchy bez rozdílu věku. Každé z 101 jmen psalo zajímavý, originální a inspirativní příběh. Ve všech případech jde o lidi skromné, jejich příběh často zná jen jejich blízké okolí, což však není pravidlem,“ uvedl pro Novinkyvysocinacz hejtman Jiří Běhounek.
 
Kamenná medaile je nejvyšším oceněním Kraje Vysočina. Je určená těm, kteří se svou dlouhodobou prací zasadili o významný prospěch obyvatel kraje
 
Jednou z oceněných osobnístí je Martina Sáblíková z Nového Města na Moravě. Dosáhla už v mladém věku díky své píli a pracovitosti obrovských sportovních úspěchů a Vysočinu i Českou republiku proslavila na mnoha světových kolbištích. Pod vedením trenéra Petra Nováka přivedla české rychlobruslení ke zdaleka nejlepším výsledkům v jeho více než stoleté historii.


Na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru zvítězila na tratích 3 a 5 km, v závodě na 1500 m byla třetí. Další olympijskou medaili, stříbrnou, získala na distanci 3000 m na Zimních hrách v Soči a o několik dní později obhájila olympijské zlato v nejdelším, pětikilometrovém závodě.


Jeden cenný kov přidala na ZOH 2018 v Pchjongčchangu, kde na trati 5000 m vybojovala stříbro. Další úspěchy slavila na mistrovstvích Evropy i světa. Už v roce 2009 se stala držitelkou nejvyššího ocenění Kraje Vysočina v podobě skleněné medaile.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)