Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Problém! Vysočina je už tři roky bez vydatných srážek

Problém! Vysočina je už tři roky bez vydatných srážek

Poslední tři roky se pohybují roční srážky na území Kraje Vysočina pod dlouhodobým normálem, což se projevuje na množství i kvalitě podzemních i povrchových vod.

Vyschne Vysočina?
14. října 2017 - 11:00

Tuto skutečnost letos pociťuje nejpalčivěji především východní a jižní část Vysočiny. Podle Filipa Chuchmy z Českého hydrometeorologického ústavu situaci dokladuje fakt, že letos v létě téměř úplně vyschly například řeky Rokytná, Brtnice a velké problémy nastaly na řece Želetavce.

Došlo ke snížení vydatnosti většiny zdrojů podzemních vod v kraji. Za přítomnosti zástupců obcí, zemědělských i vodárenských společností a dalších byl „nastartován“ proces hledání účinných opatření.

Ta by měla v optimální kombinaci ve střednědobém a dlouhodobém horizontu měla přispět ke snížení rizika nedostatku vody na území Kraje Vysočina.


„Je třeba se o sebe postarat přímo v regionech. Především některé obce už nemají čas čekat na jakákoli opatření, protože jim dochází pitná voda. Proto jsem navrhl zřízení pracovní skupiny, která v následujících měsících připraví návrh opatření jak preventivního, tak okamžitého charakteru," informoval Novinkyvysocina.cz hejtman Jiří Běhounek.

(pšt, novinkyvysocina.cz, ilustr.foto: archív)