Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Třebíč: V kříži na Litoltově ulici se našel poklad

Třebíč: V kříži na Litoltově ulici se našel poklad

Během restaurátorských prací, které v Třebíči provádí na kamenném kříži na Litoltově ulici akademický sochař a restaurátor Martin Kovařík, se našel poklad. Ve spoji mezi jednotlivými díly kříže byla objevena kovová schránka s mincemi.

Mince z pokladu v kamenném kříži
12.říjen 2014 - 08:21

Jedná se patrně o dobový předmět denní potřeby, kovovou dózu o průměru 30 mm a výšce 50 mm s povrchem zdobeným ornamenty. Informoval o tom web města Třebíč.

Obsah byl odborně vyjmut zástupkyní ředitele Okresního archivu Třebíč Jitkou Padrnosovou za účasti starosty Třebíče Pavla Heřmana a tajemnice městského úřadu Simeony Zikmundové.

Celkem bylo ve schránce pět kovových mincí. Jedná se o čtyřkrejcar - datum ražby 1860, destikrejcar - datum ražby 1869, dvacetikrejcar - datum ražby 1869, krejcar - datum ražby 1860 a minci 5/10 - datum ražby 1859.

Součástí obsahu schránky byly také písemné dokumenty, které byly s ohledem na nevyhovující stav způsobený vlhkostí předány k posouzení a následné konzervaci či odbornému restaurátorskému zásahu Muzeu Vysočiny Třebíč. Aktuálně nelze obsah písemných dokumentů určit.

Třebíč bude mít nový kruhový objezd a upraví křižovatky

Kamenný kříž je kulturní památkou ve vlastnictví města Třebíče a jeho obnova je finančně podpořena Krajem Vysočina.

(iza, Novinkyvysocina.cz, foto: Město Třebíč)