Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Cyklotrasami na Vysočině projelo a prošlo 1,6 miliónu lidí

Cyklotrasami na Vysočině projelo a prošlo 1,6 miliónu lidí

Celkem už 1.648.084 průjezdů nebo průchodů zaznamenalo 12 automatických sčítačů, které Kraj Vysočina osadil postupně od roku 2016 na cyklotrasách a cyklostezkách.

Ilustrační foto
23. února 2019 - 11:00

Historicky nejvyšší denní návštěvnost v počtu 2779 průjezdů nebo průchodů zaznamenal sčítač na cyklostezce Pilák u Žďáru nad Sázavou 5. července 2016.

"Na cyklostezkách v Lukách nad Jihlavou a Přibyslavi, kde monitoring běží od srpna 2017, to bylo shodně 29. dubna 2018, kde sčítače evidují 1801 resp. 1960 záznamů,“ informovala Novinkyvysocina.cz náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 
Za údaji komentovanými Janou Fischerovou hledejme loňské krásné jarní počasí s teplotami kolem 25 st. Celsia, které tehdy naplnily rekreační stezky tak, že v těchto lokalitách rekordní dubnová denní dubnová maxima už nepřekonaly ani letní dny.

Na číslech roku 2018 je dobře patrné, že se abnormálně hezké jaro promítlo nejen do dubnových, ale i květnových celkových čísel, která byla v absolutních číslech lepší než výsledky sčítání v poměrně proměnlivém červnu.

Od července 2018 monitoruje sčítač i vytíženou nábřežní cyklostezku v Havlíčkově Brodě, kde byl rekordní počet za sledované období nasčítán v neděli 16. září 2018, a to 2062 průjezdů cyklistů a průchodů chodců. V této lokalitě, kde se jedná o městskou stezku se smíšeným provozem cyklistů a pěších, je zajímavé i procento cyklistů z celkového počtu záznamů v průběhu jednotlivých měsíců.


"Až do září je to téměř polovina uživatelů a ještě v listopadu tvoří téměř čtvrtinu záznamů právě cyklisté.  Dokazuje to, že městská cyklistika se stává téměř celoroční záležitostí.  Tato čísla mohou pomoci obcím i při obhajobě žádostí o financování dopravní infrastruktury např. ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ říká Petr Stejskal, cyklokoordinátor Kraje Vysočina.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)