Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Rostou? Rostou! Během týdne na Jihlavsku čtyři otravy z hub

Rostou? Rostou! Během týdne na Jihlavsku čtyři otravy z hub

Podzimní houbařská sezona nabírá na obrátkách. Dá se říct, že kdo vyrazí do lesa, nevrací se s prázdnou. Je ale třeba pořádně se dívat, jestli houby, které sbíráme, jsou opravdu jedlé.

Jedovatá muchomůrka tygrovaná
7. října 2018 - 11:00

Své o tom ví čtyři houbaři z Jihlavska, kteří si muchomůrku růžovku spletli s jedovatou muchomůrkou tygrovanou a skončili  na odděleních ARO a JIP v jihlavské nemocnici.

„Je to rarita, za poslední roky jsme otravu houbami neměli, nebo maximálně jednu za sezonu,“ sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Monika Zachrlová.

Nešťastné události byly během uplynulého týdne celkem tři - seniorský pár a další dva případy, muž a žena.
„Nešlo o nezkušené houbaře. Chceme tímto varovat všechny, ať opravdu sbírají jen ty houby, co 100% znají,“ apeluje na všechny mluvčí Zachrlová.

U jednoho z případů byla také jihlavská mykoložka Kateřina Pauzarová. „Z nemocnice mi volali, že mají podezření na otravu houbami. Záchranáři vzali z domu pacientů zbytky hub, které tam našli, abych je mohla určit. Hned jsem stanovila, že se s největší pravděpodobností jedná o muchomůrku tygrovanou. To pak potvrdila i toxikologická analýza,“ uvedla Pauzarová.


Pacienti, muž a žena středního věku, si dali houby k obědu. Účinky jedu nastoupily do dvou hodin. „Takto otrávení vypadají jak zdrogovaní – mají halucinace, blouzní, upadají do hlubokého bezvědomí,“ popisuje Pauzarová.

Všichni, i přes prudkou otravu, však dopadli dobře a ze zdravotních problémů se rychle zotavují.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)