Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Pěstitelé potvrzují pokles výnosů brambor na Vysočině

Pěstitelé potvrzují pokles výnosů brambor na Vysočině

S koncem sklizně brambor se do Havlíčkova Brodu v minulých dnech sjeli odborníci na brambory z Česka i zahraničí.

Ilustrační foto
23. října 2018 - 11:00

Český bramborářský svaz ve spolupráci s Agrární komorou České republiky a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod tu uspořádal už 28. ročník Bramborářských dnů.

Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Dopolední program za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl tradičně věnován odbornému semináři a prezentaci firem, sobota patřila na Havlíčkově náměstí bramborářskému trhu - ochutnávkám pro veřejnosti a prodejní výstavě.

Z důvodu sucha pěstitelé potvrzují snížení výnosu, Český bramborářský svaz odhaduje meziroční pokles republikové produkce brambor až o čtvrtinu.
 
Česká produkce brambor není už delší dobu schopná pokrýt celou tuzemskou poptávku. Navíc dlouhodobě ubývají plochy, kde se brambory pěstují.


České brambory pokrývají nyní přibližně 80 % tuzemské spotřeby, proto je cílem bramborářského svazu vrátit našemu státu soběstačnost.


Od loňského roku běží kampaň Českého bramborářského svazu za podpory ministerstva zemědělství s názvem Brambory zdravá zelenina, která má oslovit spotřebitele a přesvědčit je, že tuzemské brambory mají srovnatelnou nebo i vyšší kvalitu než dovážené.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)