Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Jihlavský magistrát kontroluje zákaz hazardu

Jihlavský magistrát kontroluje zákaz hazardu

Od začátku letošního roku platí v Jihlavě vyhláška, která zakazuje hazard. V provozu mohou zůstat už jen ta zařízení, u kterých ve správním řízení ještě nebylo rozhodnuto o ukončení provozu.

Ilustrační foto
17.leden 2015 - 08:00

Úředníci jihlavského magistrátu v provozovnách zahájili sérii kontrol dodržování vyhlášky a možnosti nelegálně umístěných kvízomatů či jiných nepovolených zařízení.

„Kontroly proběhly v prvních třech provozovnách, porušení vyhlášky jsme nezaznamenali,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru jihlavského magistrátu Jan Jaroš s tím, že nepravidelně budou kontroly probíhat celý rok. Kontroly probíhají za asistence městské policie.

Za porušení zákonných povinností a za nelegální provozování přístrojů jsou sankce pro právnické i fyzické osoby v rozmezí od 50.000 do 10.000.000 korun. Postižen může být jak provozovatel, tak dozorující osoba v herně.

hazard a sport

Jihlava reguluje hazard už několik let. Nejprve se podařilo zastavit provoz tzv. výherních hracích přístrojů (VHP), které povoloval magistrát. Následoval však rozmach interaktivních videoloterijních terminálů (IVT), sofistikovanějších hazardních zařízení, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí. Až po několika letech dostaly obce pravomoc regulovat i tato zařízení.

Například v letech 2010 a 2011 bylo v Jihlavě povoleno bezmála 900 zařízení, na počátku roku 2013 bylo v Jihlavě 507 zařízení a v prosinci 2013 bylo 455 zařízení a 6 VHP. V Jihlavě je aktuálně povolených 403 zařízení (IVT).

V současné době zahajuje Ministerstvo financí správní řízení s provozovateli těchto zařízení. Vzhledem k zdržovací taktice provozovatelů, kterou někteří zřejmě zvolí, nejsme schopni s určitostí sdělit, kdy v Jihlavě nebude jediný přístroj tohoto typu. Jedná se např. o IVT, hry v kostky, rulety, lokální loterijní systém a podobně. Dřívější typ zařízení (VHP) už v Jihlavě není žádný.

Příjem města z provozu hazardu byl např. v roce 2014 asi 31 milionů korun. Informace převzaly novinkyvysočina.cz z tiskové zprávy města Jihlava.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:archiv)