Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Pelhřimov: Barevné světy Dany Dvořákové působí léčivě

Pelhřimov: Barevné světy Dany Dvořákové působí léčivě

V pelhřimovské Galerii M můžete vidět až do 1. listopadu výstavu obrazů Dany Dvořákové s názevem Moje světy. Olejomalby rodačky z Radětína, která žije s rodinou v Praze, ale na Vysočinu se ráda vrací, přibližují přírodu a známá místa z regionu.

Výstava obrazů Dany Dvořákové
11. října 2013 - 11:00

„Jak je z vystavených prací patrné a jak sám název napovídá, moje světy jsou pestrobarevné a je jich celá řada. Ale věřte mi, že ten zdejší, pelhřimovský, patří k mým nejmilejším,“ uvedla autorka Dana Dvořáková. Na jejích obrazech najdeme například pelhřimovské náměstí, Želiv, Křemešník, ale také různá zátiší. Na diváka působí příjemným a uklidňujícím dojmem.

O tom hovořil na vernisáži výstavy i známý psychiatr a spisovatel Max Kašparů. Podle něj se na různé obrazy můžeme podívat mimo jiné i z hlediska psychiatrického a pak někde najdeme třeba obrazy depresívní, manické nebo dokonce idiotské.

„Ale myslím, že žádný z obrázků, které tady vidíme, netrpí ani duševní chorobou, ani duševní poruchou, ale jsou naopak lékem. Léčme se těmito obrazy a můžeme přitom být střízlivě opojeni krásou,“ řekl Max Kašparů, který vybídl přítomné, aby se u jednotlivých obrazů pozdrželi a kromě jejich vnější krásy se snažili zachytit i jejich přesah a vertikální rozměr.

Výstava nabízí 45 obrazů a představuje převážnou část dosavadní tvorby Dany Dvořákové, která se olejomalbou zabývá od roku 2002 a v posledních letech se jí věnuje intenzívně pod vedením výtvarnice Jolany Čechové.

„Nemám tolik času na tvorbu, neboť mám děti, rodinu a zaměstnání, ale malování je můj velký kůň, nikoliv jen koníček,“ říká autorka Dana Dvořáková, která prozradila, že z ročních období má nejraději jaro a léto, jak to ostatně naznačuje i většina obrazů. „Zimní motivy jsou také zajímavé, mají svou atmosféru, ale raději maluji motivy jarní či letní. Tu hru světla a stínu mám moc ráda,“ uvedla.

Elektronická aukce energií pro občany i firmy Pelhřimovska

Dana Dvořáková měla svou první samostatnou výstavu v březnu 2010 v Městské knihovně v Praze na Pohořelci, dále se zúčastnila společných výstav v Galerii DOX v Praze 7 (březen 2012) a ve výstavní síni Atrium v Praze 3 na Žižkově (září 2012).

(iza, KZMP, foto: KZMP)

Více zpráv z regionu na Novinkyvysocina.cz