Svátek má: Ferdinand

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

I v letním horku je třeba racionálně myslet

Panika kolem stoupajících cen energií plní stránky českých novin.

Titulky jako „Hejtmani vládě: Nemáme na energie“, „Nižší teploty mohou seniory ohrozit“ děsí, debaty o sektorové či „válečné“ dani z obřích zisků některých firem neberou konce. Uvědomíme-li si, že ceny masivně stoupají už rok, že válka na Ukrajině trvá už půl roku a u nás se vláda zmohla zatím na jediný viditelný, byť směšně nesmyslný krok – distribuci 5000 korun na dítě z rodin pod miliónovým příjmovým limitem, potom se normálního občana musí zmocnit zoufalství. Lidé, kteří nám vládnou, neustále mudrují o řešení dávkami, tarify, omezeními, ale vůbec jim ani nepřijde na mysl, že je na čase rázně bouchnout v EU do stolu a zrušit celý ten nesmyslný cirkus, který má zdražování energií na svědomí – zelené chiméry s emisními povolenkami, Green Deal a jeho podprogramy, celý ten balast, který přivedl Evropu do závislosti na ruském plynu a nutí nás náklady tohoto debaklu spolufinancovat.

Mnozí politici a komentátoři v této souvislosti rádi hovoří, že již nikdy nesmíme být v našich obchodních vztazích závislí na nedemokratických režimech. S podobnou nesmyslnou ideologizací hospodářské politiky bychom to neměli přehánět. Je falešná a nejsme schopni se v její logice chovat. Alžírsko, Katar a Egypt, které jsme si vyhlédli jako alternativu ruských energetických dodávek, nemají s demokracií nic společného, ale to nám jaksi nevadí. Bez rozsáhlých dovozů z Číny se neobejdeme vůbec a žádnou náhradu za ně v dohledné době nemáme, ale horlivě pěstujeme hlasité iracionální nepřátelství. Přichází doba, kdy se bez racionální a zodpovědné politiky, z kaše, která se kolem nás i s naším přičiněním vaří, nevyhrabeme.

[BANNER

S některými ženami v nejvyšších funkcích je to v tomto horkém létě také napováženou. Mladá finská premiérka baví bulvár záběry svých divokých mejdanů a vyvolává tím pohoršení velké části veřejnosti. To naše ministryně obrany Černochová šokovala sociálně sítě nechutným schvalováním vraždy dcery ruského nacionalistického ideologa. Pro opilou finskou premiérku mám jisté pochopení, její uklouznutí je lidské. Případ naší ministryně je bohužel horší.

Jiří Weigl
institutvk.cz

Vládní balíček optimismu nepřidal

Vládní balíček optimismu nepřidal

Jiří Weigl 

16. května 2023
Soubor opatření ke stabilizaci veřejných financí, který vláda minulý čtvrtek zmateně a bojácně oznámila, poměrně přesně charakterizuje vyprázdněnou podstatu pětikoaličního vládnutí.

Vzdálené hřmění

Vzdálené hřmění

Jiří Weigl 

15. března 2023
Česká národní banka si oddechla – její guvernér získal prověrku na nejvyšší stupeň „přísně tajné“, a tím byla zažehnána hrozba destabilizace klíčové instituce, na níž spočívá péče o důvěru v naši měnu

Těžko pochopitelné záměry

Těžko pochopitelné záměry

Jiří Weigl 

21. února 2023
Skončila mnichovská bezpečnostní megakonferece, jakýsi druhý Davos, na němž mocní tohoto světa dohadují, jak bude naše budoucnost vypadat.

K prvnímu kolu prezidentské volby

K prvnímu kolu prezidentské volby

Jiří Weigl 

17. ledna 2023
Největším překvapením a jednoznačně dobrou zprávou z prvního kola prezidentské volby byl debakl Danuše Nerudové, kterou ještě pár dní před tím média a agentury pro výzkum veřejného mínění pasovaly na favoritku a černého koně voleb.

Už by to stačilo

Už by to stačilo

Jiří Weigl 

20. prosince 2022
Náčelník ukrajinského generálního štábu i prezident Zelenskyj oznámili, že v nejbližších týdnech hrozí velká ruská ofenzíva, jejímž cílem je dobytí Kyjeva a možná i celé Ukrajiny.

Racionální očekávání

Racionální očekávání

Jiří Weigl 

6. října 2022
V souvislosti s vysokým schodkem letošního státního rozpočtu a vládním návrhem deficitu na příští rok těsně pod 300 mld. Kč se v médiích pustili různí experti do kritické polemiky s vládou.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%