Svátek má: Jeroným

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

I v letním horku je třeba racionálně myslet

Panika kolem stoupajících cen energií plní stránky českých novin.

Titulky jako „Hejtmani vládě: Nemáme na energie“, „Nižší teploty mohou seniory ohrozit“ děsí, debaty o sektorové či „válečné“ dani z obřích zisků některých firem neberou konce. Uvědomíme-li si, že ceny masivně stoupají už rok, že válka na Ukrajině trvá už půl roku a u nás se vláda zmohla zatím na jediný viditelný, byť směšně nesmyslný krok – distribuci 5000 korun na dítě z rodin pod miliónovým příjmovým limitem, potom se normálního občana musí zmocnit zoufalství. Lidé, kteří nám vládnou, neustále mudrují o řešení dávkami, tarify, omezeními, ale vůbec jim ani nepřijde na mysl, že je na čase rázně bouchnout v EU do stolu a zrušit celý ten nesmyslný cirkus, který má zdražování energií na svědomí – zelené chiméry s emisními povolenkami, Green Deal a jeho podprogramy, celý ten balast, který přivedl Evropu do závislosti na ruském plynu a nutí nás náklady tohoto debaklu spolufinancovat.

Mnozí politici a komentátoři v této souvislosti rádi hovoří, že již nikdy nesmíme být v našich obchodních vztazích závislí na nedemokratických režimech. S podobnou nesmyslnou ideologizací hospodářské politiky bychom to neměli přehánět. Je falešná a nejsme schopni se v její logice chovat. Alžírsko, Katar a Egypt, které jsme si vyhlédli jako alternativu ruských energetických dodávek, nemají s demokracií nic společného, ale to nám jaksi nevadí. Bez rozsáhlých dovozů z Číny se neobejdeme vůbec a žádnou náhradu za ně v dohledné době nemáme, ale horlivě pěstujeme hlasité iracionální nepřátelství. Přichází doba, kdy se bez racionální a zodpovědné politiky, z kaše, která se kolem nás i s naším přičiněním vaří, nevyhrabeme.

[BANNER

S některými ženami v nejvyšších funkcích je to v tomto horkém létě také napováženou. Mladá finská premiérka baví bulvár záběry svých divokých mejdanů a vyvolává tím pohoršení velké části veřejnosti. To naše ministryně obrany Černochová šokovala sociálně sítě nechutným schvalováním vraždy dcery ruského nacionalistického ideologa. Pro opilou finskou premiérku mám jisté pochopení, její uklouznutí je lidské. Případ naší ministryně je bohužel horší.

Jiří Weigl
institutvk.cz

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Jiří Weigl 

12. srpna 2023
Tématem tohoto týdne bylo určitě jmenování nových soudců Ústavního soudu.

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Jiří Weigl 

27. července 2023
Maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně konstatoval ve svém projevu na tradičním setkání se svými krajany v rumunském Sedmihradsku

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Jiří Weigl 

27. června 2023
Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině.

Normalizace 2.0

Normalizace 2.0

Jiří Weigl 

14. června 2023
Podpis ministra Rakušana na textu nové evropské migrační dohody, která otevírá naší zemi masové migraci z Afriky a Orientu, je nezvratným důkazem toho,...

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jiří Weigl 

3. června 2023
V rozjitřené atmosféře kolem vládního úsporného balíčku udeřila jako blesk zpráva, že květnový schodek rozpočtu dosáhl rekordních astronomických 271 mld. Kč a rychle se blíží úrovni 295 mld. deficitu plánovaného vládou ve schváleném rozpočtu na celý letošní rok.

Smutná tradice

Smutná tradice

Jiří Weigl 

23. května 2023
Za staré monarchie se říkávalo, že Čech zná ve svém chování pouze dvě polohy – umí být buď lokaj, anebo hulvát. Ještě nikdy tato stará protičeská invektiva nezněla v našich moderních dějinách výstižněji, než právě v této době.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%