Svátek má: Marián

Zprávy

Velikost textu:

PNN: Vojáci USA ve východním Německu naráží na antiamerikanismus!

PNN: Vojáci USA ve východním Německu naráží na antiamerikanismus!

Na rozdíl od Poláků, je postoj obyvatel východního Německa charakterizován „neskrývaným, hluboce zakořeněným antiamerikanismem", napsal Potsdamer Neuste Nachrichten.

Ilustrační foto
4. ledna 2018 - 04:20

Proto se k americkým vojákům, kteří k nim přišli, aby zastrašovali Rusko, chovají skepticky, uvedlo německé vydání.

Brzy se americká vojska budou častěji vyskytovat na územi Brandenburgu, uvedl Potsdamer Neuste Nachrichten. Nákladní auta, těžké zbraně, tanky. Poté, co Rusko nezákonně připojilo Krym a „začalo válku na východě Ukrajiny“(je naprosto fascinující, že se tato lež tak urputně drží v západních médiích, ačkoliv tzv. ATO, neboli protiteroristickou operaci armády a ozbrojených band financovaných oligarchy proti vlastním obyvatelům zorganizoval pomajdanovský Kyjev – pozn. red.), ve východní Evropě - hlavně v Polsku a pobaltských zemích – se zvýšil strach z agrese Moskvy.

V této souvislosti NATO převedlo další jednotky do tohoto regionu a provádí různé cvičení, pokračovala publikace. Posílený kontingent slouží jako znak solidarity se spojenci v alianci, ale ne více. V případě války je toto posílení „jen částečné", které nemůže Rusko zadržet, poznamenal autor.

Armáda se bude pohybovat po celém Německu, a zejména přes územi Braniborska, kde během studené války v Berlíně stála proti pozuby ozbrojeným sovětským vojákům spolu s vojáky Národní lidové armády (zní to, jakoby americká armáda měla snad jen uniformy – pozn. red.).

Poláci srdečně vítají americkou armádu, ale obyvatelé Východního Německa se k nim staví skepticky, uvedla publikace. A charakterizuje to „neskrývaný, hluboce zakořeněný antiamerikanismus", poznamenal autor. V USA si to uvědomují, a proto se snaží spojit s místním obyvatelstvem. Plánují se koncerty vojenských souborů, stejně jako setkání s občany ve městech a obcích.


Předseda vlády v Brandenbursku Dietmar Woidke však tuto iniciativu nechválil. Tvrdí, že není šťastný ohledně příchodu amerických vojáků. „Nebudu jim mávat z chodníku,“ řekl politik s tím, že na tank Abrams nevyleze. Woidke je přesvědčen, že z tanků, které se pohybují tam a zpět, nebude z dlouhodobého hlediska žádný přínos. „Potřebujeme dialog," tvrdí.

Jednou se už podobně vyjádřil k tomuto tématu, což vyvolalo vlnu pobouření nejen v Německu, ale i v zahraničí, tvrdí list. Například v Litvě na jeho slova reagovali se zneklidněním. Zároveň ho však  podporovali politici z Die Linke a „Alternativy pro Německo". Zelení tehdy hovořili o podobnosti mezi levicovými a pravicovými silami v opozici vůči NATO, a obvinili jejich zástupce v naivního postoje ke Kremlu s Vladimirem Putinem v čele.

Woidka v této věci zaujímá spíše pozici politiků z SPD, například ministra zahraničí Sigmara Gabriela a předsedy německo-ruského fóra Matthiase Platzecka. Brandenburský premiér trvá na tom, že Německo má zvláštní historickou odpovědnost za udržování dialogu s Ruskem. Připomněl, že bez souhlasu Sovětského svazu by se SRN a NDR nemohly spojit. „Na to jsme příliš rychle zapomněli," stěžoval si německý politik.

(kou, prvnizpravy.cz, pnn.de, foto: arch.)