Svátek má: Vendelín

Byznys

Velikost textu:

USA chtějí mít kontrolu nad světovým ropným průmyslem

USA chtějí mít kontrolu nad světovým ropným průmyslem

Studená válka proti Rusku sleduje tento cíl, stejně jako možný odklon od Saúdské Arábie nebo boj proti Číně. To také vysvětluje, proč najednou tři z největších producentů ropy - Nigérie, Brazílie a Venezuela - se potýkají s kolapsem svých politických systémů.

Ilustrační foto
18. května 2016 - 01:12

Spojené státy, aby získaly  globální kontrolu nad ropným průmyslem, využívají všechny  dostupné možností. Pro země, které nespolupracují s USA, to může mít významné důsledky. V současné době Nigérie, Venezuela a Brazílie jsou ohroženy vnitřním chaosem. Bližší pohled ukazuje, že příčinou je jen částečně "vnitřní"  politika. Téměř vždy se objeví na začátku stejný scénář: Státy se snaží jít vlastní cestou, nebo dokonce chtějí spolupracovat s partnery, konkurenty Spojených států na trhu s ropou.

Nigérie
Nigerijský prezident Muhammedu Buhari posiluje vztahy mezi svou zemí a Čínou. Buhari byl v dubnu na státní návštěvě Číny, kde bylo podepsáno několik ekonomických dohod. Čínská společnost Sinohydro Corporation Limited bude v  Nigérii stavět 300 solárních systémů. Kontrakt má hodnotu přibližně 500 milionů dolarů. Dále byly uzavřeny smlouvy na výstavbu kamenoprůmyslu v sektoru žuly a mramoru sektoru. Čína postaví dálnici za asi jednu miliardu dolarů. Kromě toho Číňané by měli pomoci 2,5 miliardy dolarů ve výstavbě metra v Lagosu. Má být také postaven za čínské peníze  FTA Ogun-Kuang-tung high-tech průmyslový park. Většina projektů má být financováno z China Development Bank.

Voice of America (VoA) uveřejnil v březnu, že Čína bude dovážet více ropy z Nigérie. V loňském roce Čína dovážela jednu miliardu barelů ropy z Nigérie. Tento objem bude podstatně zvýšen. Čína je v současné době největším obchodním partnerem afrického kontinentu.

Militantní organizace "Emancipace delty Nigeru" (MEND) je aktivní. Separatisté volají po odtržení bohaté ropné delty Nigeru od zbytku země. Organizace vede zejména útoky na ropovody a pozice ropné společnosti. V Nigérii těží ropné společnosti Royal Dutch Shell Plc, Chevron Corp., Exxon Mobil Corp., Total SA a Eni SpA. Oni podporují prostřednictvím společných podniků  státní nigerijský National Petroleum Corp. Asi 90 procent z nigerijské ropy. Zatím MEND napadl ropné plošiny Royal Dutch Shell, Total, Eni SpA, Chevron a Exxon. V roce 2010 byli pracovníci ropné společnosti Exxon uneseni, MEND je nebezpečím pro Total v Nigérii.

Venezuela
USA mají také zpřetrhané vztahy s Venezuelou. Venezuelský prezident Nicolas Maduro se obává, že Washington se snaží, aby on a jeho strana byla svržena.

"Odhalili jsme nepřátelskou činnost některých Američanů. Prezident Obama a jeho diplomaté organizují spiknutí s cílem svrhnout mou vládu. Mám důkazy, "řekl Maduro.

Pravicová opozice  Demokratická Unity  (MUD) je masivně podporována ze strany americké organizace National Endowment for Democracy (NED). NED je financována americkou vládou a CIA. Podle amerického státního zástupce a novináře Evy Golingera, USA podporují prostřednictvím svých organizací několik venezuelských protivládních organizací miliony dolarů.

V posledních letech měla vláda Venezuely řadu ropných projektů, mezi něž patří i znárodnění amerických ropných společností. Proto Venezuela měla společnosti Exxon Mobil zaplatit 1,6 miliardy dolarů za odškodnění v roce 2014. To rozhodl arbitrážní tribunál Světové banky. Venezuela znárodnila celý sektor ropy v roce 2007 a snažila se vyhnat americké ropné společnosti ze země. Od té doby se vztahy mezi Washingtonem a Caracasem značně zhoršily. V loňském roce Maduro uvedl, že Exxon Mobil aktivně pracuje na destabilizaci Venezuely. "Je to brutální kampaň proti Venezuele, který je financován z Exxon Mobil," cituje telesurtv Maduro.

FT: Rekordní počet bankrotů v ropném a plynárenském průmyslu v USA

Brazílie
Již dříve bylo zjištěno, že USA podporovaly opozici v Brazílii, aby svrhla prezidentku Dilmah Rousseff. Rousseff odepřela americkým ropným společnostem přístup na brazilský trh s ropou. O nynější, prozatímním prezidentu Michel Temerovi se říká, že je informátor americké vlády. Temer měl být nápomocný ke svržení Rousseff. Wikileaks zveřejnila důvěrné depeše o činnostech Temera. Nedávno se " jeho muži"  setkali s americkými senátory a diskutovali o spolupráci v ropném průmyslu.

Saúdská Arábie
Ale i bývalý americký spojenec Saúdská Arábie je minulostí. Existují významné náznaky, že Saúdové se připravují na odchod do exilu.

Bývalý náčelník štábu v Pentagonu, Lawrence Wilkerson řekl: "Mluví se o dalším arabském jaru - já tomu říkám arabská zima - ještě to není u konce. Králové a emíři z Bahrajnu, Saúdské Arábie a Kataru a další jsou všichni vystrašeni. Svět se mění a tyto emíři a králové jsou na špatné straně dějin. Vaše dny jsou sečteny. "

(rp,prvnizpravy.cz,deutschewirtschaftsnachrichten,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
112.8
CEZ
521
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
783.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
782.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS CR
13520
O2 C.R.
213
UNIPETROL
382.5
VIG
600